Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie,


pragnę Państwu przypomnieć, że wszystkie dzieci i młodzież w Polsce, do ukończenia 19 roku życia, mają prawo do bezpłatnej profilaktycznej opieki zdrowotnej, w tym do okresowych testów przesiewowych i kompleksowych bilansów zdrowia. 

U dzieci w wieku szkolnym wykonują je pielęgniarki albo higienistki szkolne (testy
przesiewowe) oraz lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (bilanse zdrowia). 

Systematyczne wykonywanie testów przesiewowych oraz badań bilansowych u dzieci
pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości rozwoju, zaburzeń i chorób oraz na szybkie
rozpoczęcie leczenia i przeciwdziałanie postępowi choroby. W wielu przypadkach chroni
też przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi odczuwanymi w późniejszych latach.
Wizyta profilaktyczna to także dobry moment na rozmowę z lekarzem o wszystkim, co
niepokoi Państwa w rozwoju i zachowaniu dziecka, zadawanie pytań dotyczących zdrowego
stylu życia oraz wyjaśnienie wątpliwości co do informacji docierających z różnych, nie
zawsze wiarygodnych źródeł.


W przypadku dzieci i młodzieży badania są wykonywane w następujących rocznikach1:
- w wieku 4 lat;
- w wieku 5 lat2,
- roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne3,
- klasa III szkoły podstawowej,
- klasa VII szkoły podstawowej,
- klasa I szkoły ponadpodstawowej,
- ostatnia klasa szkoły ponadpodstawowej do ukończenia 19 roku życia.
Szczególnie ważne jest wykonanie bilansu zdrowia przed rozpoczęciem nauki w szkole,
gdyż to właśnie wtedy oceniana jest tzw. zdrowotna gotowość szkolna, a wczesne wykrycie
dysfunkcji pozwoli na podjęcie odpowiednich działań i dobry start w szkole.
Mając powyższe na uwadze zachęcam Państwa do regularnego zgłaszania się ze swoimi
dziećmi na badania bilansowe, które potwierdzą, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo,
a w razie potrzeby pozwolą odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne problemy
zdrowotne i podjąć niezbędne działania.


Uczniowie do ukończenia 16 lat powinni zgłaszać się na badanie profilaktyczne w towarzystwie rodziców lub opiekunów prawnych. Uczeń kończący szkołę średnią jako
osoba pełnoletnia zgłasza się na badanie sam.
Uwrażliwiam więc Państwa jako rodziców i opiekunów, abyście zachęcali swoje pełnoletnie dzieci do zgłoszenia się na ostatnie badanie bilansowe przed wejściem w dorosłe życie.
Zalecenia konsultantów krajowych oraz przepisy prawne dotyczące opieki zdrowotnej nad uczniami znajdują się na ogólnodostępnej stronie internetowej Instytutu Matki i Dziecka www.medycynaszkolna.imid.med.pl.

 


Z wyrazami szacunku
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Katarzyna Kęcka
Podsekretarz Stanu